Rappelz

Homepage: http://rappelz.webzen.com/
Genre: Fantasy, Free-to-play, MMO, Role-Playing, Third-Person
Rating: Not Rated
Publisher: Webzen
Developer: Webzen
Release Date: 2006-10-02

Download Now!

Rappelz is a free, global MMORPG where over 6 million players adventure and battle in a dark and devastated fantasy world. Rappelz combines a striking fantasy art style with deep character customisation, tactical pet taming & training and extensive player-versus-player and player-versus-environment gameplay. Rappelz is available in North America and in Europe in German, French, Polish, Turkish and Italian languages on the Webzen.com portal.

WEBZEN, a global developer and publisher of online games, announces the opening of the Public Test Server (PTS) in anticipation of the new Rappelz expansion, Epic IX Part 1: Echo of Lunacy. Players can look forward to testing the new features, with level and profession increase, new dungeon and additional improvements.

Starting today, players with a WEBZEN account will have the opportunity to create a new character on this special server and discover the exclusive content between the 12th and the 19th of August, before the launch of the new Epic. During the tests, the players will get a chance to help the Rappelz team to spot on possible problems with the game client and improve the final version of the expansion. In order to facilitate the leveling, the EXP, DROP and LAK rate will be increased for the characters.

In order to consolidate the European communities and allow players to enjoy the fullest the new features, Italian, Polish and Turkish communities will be unified into a new European server on the 19th of August, although they will still be able to play in their own language.

TÜRK:

WEBZEN, küresel online oyun yazılımcısı ve yayıncısı Rappelz’in yeni genişletmesi Epic IX Bölüm 1’in Halka Açık Test Sunucusunda (PTS) yayına girdiğini duyurmaktan sevinç duyar. Oyuncular heyecanla yeni özelikleri, seviye ve sınıf artışıyla birlikte test edip, yeni zindanla diğer değişiklikleri keşfedebilecekler.

Bugün itibariyle, WEBZEN hesabına sahip oyuncular bu özel sunucuda yeni bir karakter kurup 12 – 19 Ağustos arasında bu yeni içeriği keşfedip Epic asıl sunucularda start almadan kendilerini hazırlayabilecekler. Testler sırasında oyucunlar Rappelz takımına olası problemlerin tespit edilmesinde yardımcı olup oyun client’ının son versiyonun oluşmasına katkıda bulunacaklar. Karakterlerin seviye kazancını kolaylaştırmak için TECRÜBE, GANİMET ve LAK oranlarında kayda değer bir artış olacak.

Maceracılar Kara Ormanında derinliklerinde bulunan yeni zindan Kızıl Araknid Sirkinin gizemlerini çözüp, üç yeni boss Lilith, İblis ve Çılgınlığın Ekosu ‘nun şeytani eylemlerini sona erdirmek için çaba gösterecek. Yeni donanımlar, aksesuarlar, boss kartları ve ruh yaratıkları bu güçlü düşmanları alt ettikleri takdirde maceracıları bekleyen mükafat olacak.

Bu yeni Epic karakter seviye ve sınıf artışı, sınıflar arasında dengeleştirme, arayüz düzenlemesi ve günlük görevlere yeni ödüller ve özel kıyafetler içeriyor.
Avrupa topluluklarının yeni özeliklerinin tadını fazlasıyla çıkarabilmesi için İtalya, Polonya ve Türkiye toplulukları 19 Ağustosta yeni ve tek bir Avrupa serverı çatısı altında buluşacak. Her oyuncu yinede oyunu kendi dilinde oynamaya devam edebilecek.

RAPPELZ HAKKINDA

Rappelz 6 milyona aşkın oyuncunun karanlığın etkisiyle boğuşan fantastik bir dünyada amansız bir mücadele verdiği ücretsiz ve küresel bir MMORPG.

Rappelz fantastiğe dönük çizim stiliyle derin karakter özeleştirmesi, taktiksel yaratık evcileştirmesi ve gelişimiyle geniş PvP ve PvE ortamlı gameplay’i birleştiriyor.

Rappelz Kuzey Amerika ve Avrupa’da İngilizce, Almanca, Fransızca, Lehçe, Türkçe ve İtalyanca versiyonları Webzen.com portalında mevcut.


DOWNLOADS

Rappelz Epic 8.2 Full Client - US1.96GB2013-11-28
Rappelz Epic 8.2 Full Client - French2.22GB2013-11-28
Rappelz Epic 8.2 Full Client - German2.23GB2013-11-28
Rappelz Epic 8.2 Full Client - Italian2.01GB2013-11-27
Rappelz Epic 8.2 Full Client - Polish2.03GB2013-11-27
Rappelz Epic 8.2 Full Client - Turkish2.02GB2013-11-27

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *